Mať kvalitný obecný web sa oplatí!

Tento článok bude trošičku neštandardný. Domnievate sa, že obecný web nepotrebujete? Pripravili sme si pre Vás kratučký príbeh o tom, ako veľmi sa mýlite. Čítajte až do konca.

Príbeh začína:

          ,,... tak a stal som sa starostom malej dedinky s pekným kostolom a zámockým parkom. V obci máme veľa usmiatych ľudí, cesty sú prázdne, a nikto sem našťastie nechodí. Nemusím teda investovať do informačných tabúľ a ani do ciest. Peniažky nám tak ostanú na účte a raz, keď to bude potrebné, ich použijeme na oslavy niečoho veľkolepého.

               Včerajší deň mi dal ale dosť zabrať. Neustále mi niekto vyvolával, musel som odpovedať na rôzne otázky, a aj na to, kedy sa vlastne bude vyvážať odpad, pretože to občania nevedeli. Nemali to totiž odkiaľ vedieť. Toľko otázok, koľko mi dnes dali, som nezažil už dávno. Hovorím si, čo s tým? Hmm...

A čo som ani nečakal, dnes mi pán farár oznámil, že si zriadia vlastnú obecnú tabuľu, pretože naša je vraj zanedbaná, neaktuálna, a nepoukazuje to na vážnosť oznamov, ktoré tam sú. Ľudia ich proste neberú vážne... No a čo, vravím si, ktože by už len toto pozeral.. Veď ľudia si v krčme povedia všetko, čo sa tu deje. Ja som rád, že nemusím večne vysedávať nad vypisovaním projektov, nad rozdeľovaním investícií, a že turisti prejdú autobusom okolo, a nevysedávajú nám tu po múrikoch. Tak si tu jednoducho žijeme a s úsmevom žiť aj naďalej budeme.

Došla mi ale nejaká ponuka, na tvorbu webstránky, alebo také niečo. Vravím si, a načo? Komu? Pre koho? Koho by už len toto zaujímalo? Smejem sa. Internet nejde, rozhlas síce chrčí, ale veď si to už medzi sebou povedia, no nie? Takže reagujem, žiadna webstránka nebude. Ušetril som? No jasné, veď som do ničoho neinvestoval. Čo mi to prinesie? Neviem, ale to ma akosi nezaujíma...Alebo by malo??!

            ... sedím na starostovskej stoličke a teším sa, že mi ľudia dali hlasy. Naša, síce malá, ale o to krajšia dedinka, je snáď iná ako stredisková obec? Určite nie, máme peniažky, ktoré znásobíme investíciami do rozumných vecí. Obnovíme malé občerstvenie pri kaštieli, do parku postavíme lavičky a deťom obnovíme detské ihrisko. No áno, ale ako sa o tom ľudia dozvedia? Ako dáme svetu vedieť, že existujeme, že máme veľa vecí na pozretie, aby sem prišli? Žeby sme len predsa potrebovali kvalitný obecný web?

Hmmm, chcelo by to web s fotkami, informáciami, aktualitami, recenziami a hlavne s hrdým erbom našej malej obce. Šup sem s ním, naučím aj našu sekretárku, nech majú ľudia informácie z prvej ruky, a nech sú najmä pravdivé a rýchle. Turisti si o nás  budú môcť prečítať všetky dôležité informácie, kvôli ktorým sem radi prídu. Aj pán farár nás poprosil, že by chcel dávať oznamy pre všetkých veriacich. A úradná tabuľa? Áno, aj tá bude. Starú vymaľujeme a necháme v nej odkaz na našu novú, elektronickú. Prestanem sa báť kontrol, všetko dáme do elektronickej podoby. No, ale kladiem si otázku. Ušetril som? Ale jasnééé, prídu turisti, prídu investori, prídu projekty a eurofondy. Lebo nás môžu spoznať v celom svete. Teším sa, veľmi. Aj staršiu generáciu naučíme pracovať s internetom. To bude radosti.

Čo ak mi ale ľudia budú vykrikovať toto?"

Pani: ,,Tak Vy rozhadzujete naše peniaze? Načo? Koho to zaujíma?"

Ja: ,,Nerozhadzujem, ale investujem.“

Pani: ,,Ale čo si myslíte, kto si bude hľadať našu sivú, bezvýznamnú obec?"

Ja: „Každý, kto na ňu natrafí na internete, napíšeme o nej všetko, aj o jej krásnej histórii.“

Pani: ,,A načo mi tu spomínate nejaké aktuality a správy? Veď stará Blašková, tá vie predsa všetko."

Ja: „Áno? Aj minule, keď sa celá obec hádala, či jarmok bude alebo nie a kedy vlastne?“

Pani: ,,No dobreee, ale nemachrujte tu s nejakým zberom odpadu, veď prídu, zabúchajú na bránu, a čo sa bude dať, to vynesú."

Ja: „No a keď nebudete práve vtedy doma?“

Pani: ,,Nevadí, veď prídu opäť."

Ja: „Nuž a máme ušetrené, smetiaky pred bránou, lebo o tom všetci vedia.“

Pani: ,,Tak dobre, dobre, tak to skúste, aj keď si myslím, že sa Vám do roka nevrátia ani peniaze, ani pekné slovko."

Ja: ,,Nebojte sa, SOM UVEDOMELÝ, a vkročil som do DOBY DIGITÁLNEJ, aj s malou obcou.“

Už chápete, prečo je dôležité mať obecný web? Pozrite sa na infourad.sk a nebudete ľutovať. V prípadne, že máte záujem o jeho tvorbu, prípadne tvorbu aplikácie pre obce, neváhajte nás kontaktovať na info@infourad.sk. Radi pomôžeme.

Zoznam článkov:

Hovorí vám niečo digitalizácia samospráv?

Hovorí vám niečo digitalizácia samospráv?

Vďaka tomuto príbehu všetko pochopíte!

čítať viac
Máte v povinne zverejnených zmluvách správne zakryté údaje?

Máte v povinne zverejnených zmluvách správne zakryté údaje?

Neriskujte ich zneužitie!

čítať viac
Prečo by mala mať obec oficiálnu facebookovú stránku?

Prečo by mala mať obec oficiálnu facebookovú stránku?

Komunikujte online so svojimi obyvateľmi.

čítať viac
Podajte svojim občanom informácie rýchlo a jednoducho!

Podajte svojim občanom informácie rýchlo a jednoducho!

Zoznámte sa s aplikáciou Infoúrad

čítať viac
Mať kvalitný obecný web sa oplatí!

Mať kvalitný obecný web sa oplatí!

Buďte bližšie k občanom! Prezradíme Vám ako!

čítať viac
Zjednodušte komunikáciu medzi starostom a občanom!

Zjednodušte komunikáciu medzi starostom a občanom!

Poznáte už aplikáciu Infoúrad?

čítať viac