Prečo by mala mať obec oficiálnu facebookovú stránku?

V súčasnosti sú už všetci online, tak prečo obce stále nekomunikujú so svojimi občanmi digitálne? Vďaka sociálnym sieťam môžete byť v kontakte so svojimi známymi, a preto by to mohli využiť aj obce a byť ešte bližšie k svojim občanom. Ponúkame vám zopár dôvodov, prečo by si aj obecný úrad mal založiť svoju oficiálnu facebookovú stránku.

Bližšie k svojim občanom

Hlavnou výhodou sociálnych sietí je, že ľudia sú si bližšie. Platí to aj pre obce, môžete byť so svojimi občanmi v užšom kontakte. Nielenže vám môžu písať správy, ale rovnako vám môžu dať spätnú väzbu. Tiež vás môžu informovať o zaujímavom dianí v obci, upozornia vás na (nekalú) činnosť alebo chystané podujatie. Dozviete sa správy, ktoré by sa k vám inak nedostali. Ukáže svojim obyvateľom, že vám na nich záleží a chcete počuť ich názory.

Informovanie zadarmo a rýchlo

Informovanie občanov prostredníctvom Facebooku vás nič nestojí. Nemusíte za nič platiť, a zároveň to netrvá vôbec dlho. Uverejnenie jedného príspevku vám zaberie pár minút a správy sa dostanú k tým, ktorí o nich stoja.
Zároveň je takéto informovanie rýchlejšie ako keby vás obyvatelia obce museli navštíviť osobne na obecnom úrade. Aj vybavenie prebehne rýchlejšie, napíšete si niekoľko správ a hotovo. Samozrejme, nie všetko sa dá vybaviť online, ale niektoré informácie nepotrebujú mimoriadne miesto v obecnom diári.

Modernejšie než rozhlas

Obecný rozhlas sa vo väčšine obciach rozvučí v čase obeda. Nie vždy ho môže každý počuť či stihnúť, pretože nie je doma, alebo dokonca je niektorý rozhlasový stĺp nefunkčný. Na svojej facebookovej stránke môžete kedykoľvek informovať občanov o aktuálnom dianí. Správy sa im ukážu vtedy, keď sa prihlásia na sieť.  
Okrem toho má rozhlas má aj tú nevýhodu, že nedokáže odvysielať fotografie a videá. Na Facebooku môžete zverejniť audiovizuálne príspevky z podujatí a vystúpení, ktoré sa konali vo vašej obci. Občania sa na fotkách radi nájdu, a tiež ich obec môže použiť aj ako propagačný a prezentačný materiál.

Kontakt s mladšími obyvateľmi

Obecný rozhlas počúvajú skôr starší obyvatelia, preto sa pokúste priblížiť aj mladším obyvateľom. Ukážte, že ste moderná obec, ktorá sa mení, vyvíja a kráča s dobou. Aj mladší obyvatelia majú záujem o dianie v obci. Nepotrebujete na to špeciálne prostriedky, stačí sa pravidelne venovať obecnej sociálnej sieti.
Ak si netrúfate na sociálne siete, alebo nemáte až také skúsenosti s Facebookom, pokúste sa nájsť niekoho medzi svojimi občanmi. Určite sa nájde niekto, kto vám s Facebookom rád pomôže Taktiež sa istotne nájde občan, ktorí vám veľmi rád nafotí alebo dokonca natočí vaše podujatia. Využite naplno potenciál občanov vo svoj prospech.

Informovanie aj o iných Inštitúciách

Ďalšou výhodou je, že na svojom Facebooku môžete zverejnovať aj novinky iných obecných inštitúcií. Či už pôjde o cirkevné oznamy, informácie o škole, aktuality z knižnice, kina, kultúrnej pamiatky… Stačí sa iba dohodnúť so zamestnancami inštitúcií, aby vám dali echo o novinkách. Oni budú len radi, ak sa ich správy dostanú medzi občanov. Budete tak informovať občanov o každom dianí v obci.

Dúfam, že sme vás presvedčili, aby ste si založili oficiálnu facebookovú stránku obce (ak ju ešte nemáte). Komunikovať s občanmi cez sociálne siete je efektívne, rýchle, interaktívne a moderné. Ukážte svojim obyvateľom, že stojíte o ich názory a nápady. Ste predsa inštitúcia, ktorá s radosťou slúži svojim obyvateľom.

Zoznam článkov:

Hovorí vám niečo digitalizácia samospráv?

Hovorí vám niečo digitalizácia samospráv?

Vďaka tomuto príbehu všetko pochopíte!

čítať viac
Máte v povinne zverejnených zmluvách správne zakryté údaje?

Máte v povinne zverejnených zmluvách správne zakryté údaje?

Neriskujte ich zneužitie!

čítať viac
Prečo by mala mať obec oficiálnu facebookovú stránku?

Prečo by mala mať obec oficiálnu facebookovú stránku?

Komunikujte online so svojimi obyvateľmi.

čítať viac
Podajte svojim občanom informácie rýchlo a jednoducho!

Podajte svojim občanom informácie rýchlo a jednoducho!

Zoznámte sa s aplikáciou Infoúrad

čítať viac
Mať kvalitný obecný web sa oplatí!

Mať kvalitný obecný web sa oplatí!

Buďte bližšie k občanom! Prezradíme Vám ako!

čítať viac
Zjednodušte komunikáciu medzi starostom a občanom!

Zjednodušte komunikáciu medzi starostom a občanom!

Poznáte už aplikáciu Infoúrad?

čítať viac